Breadcrumbs

Wydarzenia w Szkole Podstawowej

Msza szkolna w drugą niedzielę miesiąca

W niedzielę 13 października społeczność Klasyka modliła się na Mszy szkolnej pod przewodnictwem księdza dyrektora Piotra Karpińskiego. Tego dnia obchodziliśmy w naszej diecezji uroczystość patrona bł. Honorata Koźmińskiego, a w całej Polsce XIX Dzień Papieski. W homilii ksiądz dyrektor przypomniał najważniejsze fakty z biografii ojca Honorata. Koleje losu, dorastanie w trudnych czasach i niewola w carskim więzieniu przewartościowały całe jego dotychczasowe życie. Jako więzień przeżywał kryzys wiary, ale ostatecznie to miejsce sprawiło, że ją odzyskał. Po opuszczeniu Cytadeli Warszawskiej Koźmiński odbył spowiedź generalną i nawrócił się, odnowił w Bogu, bo „nikt nie przyszywa nowej łaty do starego ubrania”. Narodził się na nowo, z Ducha świętego i doświadczył Bożego miłosierdzia. Będąc żywym dowodem Bożego miłosierdzia, przy jego konfesjonale gromadziły się tłumy wiernych gotowych do odrodzenia się w Bogu, co dało początek 20 bezhabitowym zakonom, prowadzącym ukryte życie, na wzór Jezusa i Maryi. Błogosławiony ojciec Honorat to charyzmatyczny założyciel 26 zgromadzeń zakonnych, z których wiele istnieje i działa w Kościele do dzisiaj. Wszystkie świadczyły o Bogu i dążyły do przemiany narodu od wewnątrz, podobnie do tego, czego sam w życiu doświadczył - nawrócenie, owocowanie i oddanie się woli Kościoła. Trudne i bogate w doświadczenia życie Koźmińskiego sprawiło, że ojciec Honorat stał się patronem trudnych czasów. Proces jego beatyfikacji rozpoczął ksiądz kardynał Stefan Wyszyński, a ostatecznie beatyfikacji dokonał Jan Paweł II, którego święto przypada na 16 dzień października. Chcąc uczcić błogosławionego Honorata Koźmińskiego oraz Dzień Papieża Jana Pawła II, Msza święta zakończyła się wspólnym odśpiewaniem „Barki” - ulubionej pieśni papieża.

Spotkanie z Klubem Seniora „Ustronie”

W piątek 27 września seniorzy z Klubu Seniora „Ustronie” wystąpili przed naszymi najmłodszymi uczniami z programem muzyczno-literackim pt. „Babie lato”. W czasie spotkania pożegnaliśmy panią Lato – w tej roli wystąpiła pani Ela Rusiecka – a powitaliśmy barwną Jesień. Pani Jesieni przybyła w towarzystwie muzyków i barwnych pomocników, którzy porwali naszych uczniów do tańca i wspólnej zabawy. Dzieci wysłuchały wierszy o jesiennej tematyce, opowiadały, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie wraz z nadejściem jesieni. Jesień nie musi być szarą i smutną porą roku. My trochę odczarowaliśmy stereotypy o jesieni, gdyż wkroczyliśmy w nową porę roku z muzyką, tańcem i humorem.

Wymiana pocztówkowa

Klasa 3b SP wzięła udział w akcji „Wymiana pocztówkowa”. Akcja ta to świetna zabawa dla dzieci żyjących w czasach, w których jesteśmy osaczeni przez portale społecznościowe, dzięki którym możemy skontaktować się z ludźmi na całym świecie za pomocą zaledwie kilku przycisków. W dobie komputerów i internetu coraz bardziej zanika zwyczaj porozumiewania się w tradycyjny sposób. Wysyłanie pocztówek i listów należy do rzadkości – szczególnie wśród młodszego pokolenia.

Zasada działania tej akcji jest niezwykle prosta. Dzieci ze szkoły zainteresowanej programem wymieniają się kartkami pocztowymi z uczniami innych szkół biorących udział w zabawie. To świetna sposobność na przybliżenie uczniom zasad działania poczty oraz nauki samodzielnego wypisywania kartek. Na naszych pocztówkach związanych ze Skierniewicami znalazły się krótkie pozdrowienia, które miały przybliżyć adresatom miejsce w jakim mieszkamy. Każde dziecko samodzielnie wypisywało przyniesione przez siebie pocztówki, zapisywało pozdrowienia, adres, naklejało znaczek. Uczniowie żywo interesowali się miejscem, do którego dana pocztówka miała trafić. Wysłaliśmy łącznie 85 pocztówek do szkół z różnych regionów Polski. Z niecierpliwością czekamy aż wszyscy nam odpiszą. Pocztówki, które otrzymamy od innych szkół zamierzamy umieścić na dużej mapie Polski.

Bez wątpienia, wymiana pocztówkowa będzie nietuzinkową formą nauki geografii. Dzieci podziwiając widokówki z różnych części kraju będą miały możliwość poznania innych regionów, miast, ich ciekawych zakątków oraz położenia na mapie.

Możliwość nawiązania kontaktu z rówieśnikami z pewnością otworzy dzieci na świat i nowe przyjaźnie oraz zapewni radosne oczekiwanie na przychodzące pocztówki.

Dzień Chłopaka w klasach drugich SP

W poniedziałek 30 września dziewczęta z klas drugich Małego Klasyka zaśpiewały swoim kolegom „Sto lat” oraz złożyły im najlepsze życzenia z okazji Dnia Chłopaka. Do życzeń dołączyły się wychowawczynie klas. Chłopcy otrzymali drobne upominki. Dla wszystkich przygotowano słodki poczęstunek. Ten dzień minął w miłej i radosnej atmosferze.

Z wizytą w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

 

W piątek 4 października uczniowie klas I i „0” zostały zaproszone przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Skierniewicach na przedstawienie teatralne „Calineczka” według Hansa Christiana Andersena. Po ciekawej, pełnej śpiewu i pląsów inscenizacji uczniowie mogli wejść na scenę i poczuć się jak prawdziwe gwiazdy. Dzieci chciały choć przez chwilę wcielić się w losy małej dziewczynki i wszystkie stanęły między płatkami ogromnego kwiatu.

Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się na zwiedzanie klas i pracowni szkolnych. Można było zobaczyć prace ceramiczne i sam piec do wypalania tych przedmiotów. W kolejnych pomieszczeniach dzieci poznały proces wyplatania koszyczków i ozdób wiklinowych. Zapoznały się z kuchnią, gdzie wychowankowie ośrodka sami przygotowywali różne potrawy oraz zobaczyły klasę lekcyjną. Ta wizyta zaowocowała śmiałymi planami dalszej współpracy na przyszłość. Za zaproszenie serdecznie dziękujemy.

Wycieczka do Osady Maków

We wtorek 24 września dzieci z klas 0-I wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrały się do gospodarstwa agroturystycznego „Osada Maków”. Gospodarstwo to zlokalizowane jest w cichej, spokojnej i zielonej okolicy niedaleko Skierniewic. Na terenie Osady dzieci mogły obejrzeć budynki z przełomu XIX i XX wieku, w tym m.in.: starą łowicką chatę i piec chlebowy z 1943 roku.

Uczniowie spróbowali swoich sił przy wypieku chleba w piecu opalanym drewnem. Następnie wzięli udział w warsztatach artystycznych, prowadzonych przez rzeźbiarkę Elżbietę Świderek. Dzieci malowały figurki zwierząt wyrzeźbionych w drewnie brzozowym. Uczyły się, ile farby nabierać na pędzelek i jak ją rozprowadzać, aby efekt końcowy był idealny.

Kolejnymi atrakcjami były: wizyta w stajni z możliwością przejażdżki konnej, zabawa w pobliskim lasku, głaskanie licznych kotów i podziwianie ptactwa domowego. Na zakończenie odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek, w trakcie którego dzieci raczyły się gorącą herbatą oraz mogły spróbować pysznego, własnoręcznie przygotowanego chleba z masłem czosnkowym.

Wszystkie te atrakcje sprawiły, że mimo chłodnego dnia i nieba za chmurką, wycieczka była naprawdę bardzo udana.

Muzyczna jesień

 

W piątek 4 października uczniowie klas drugich SP wybrali się do Biblioteki CKiS na zajęcia pod hasłem „Muzyczna Jesień – Moniuszko”. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną o kompozytorze oraz wysłuchały utworów Moniuszki: arię Skołuby z opery „Straszny dwór” i pieśń „Prząśniczka”. Słuchając „Prząśniczki” dzieci otrzymały mini-warsztaciki z włóczką i „przędły” nić w rytm utworu. Na koniec zajęć uczniowie rozwiązywali rebusy i krzyżówki, co dało im mnóstwo radości.

 

Akcja „Kromka chleba dla sąsiada”

W dniach 20-21 września już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zbiórce żywności organizowanej przez Caritas i parafię Bożego Miłosierdzia w Skierniewicach. Nasi wolontariusze spisali się doskonale. Dwa dni zachęcali osoby kupujące do dzielenia się zakupami. Cieszymy się, że mogliśmy w ten sposób pomóc osobom w gorszej sytuacji życiowej.

Nasz uczeń laureatem w Konkursie MZK Skierniewice

 

Miło nam poinformować, że Maksymilian Kłosiński, uczeń klasy VII B, został laureatem Konkursu plastycznego na projekt grafiki biletu okresowego MZK Skierniewice w kategorii 11-15 lat. W projekcie należało uwzględnić aspekt ekologiczny.

Gratulujemy wyróżnienia!

maks mzk

Wycieczka klas III i IV

 W czwartek 19 września uczniowie klas III i IV wraz z wychowawcami wybrali się na całodniową wycieczkę na Farmę Iluzji w Trojanowie. To wspaniałe miejsce edukacji i rozrywki, usytuowane na terenie leśnym, umożliwiło uczniom spędzenie całego dnia na świeżym powietrzu.

Niesamowity świat iluzji dzieci mogły poznać zwiedzając niesamowite budowle takie, jak krzywa chata czy kopalnia złota. Dzięki tunelowi zapomnienia uczniowie już po chwili mogli zapomnieć o całym świecie, zaś zakręcony domek ukazał iluzję ruchu pozornego. Dzieci miały możliwość doświadczyć fantastycznej wędrówki po labiryncie, który ma setki niekończących się korytarzy. Bajkowy pałac cieni odkrył przed dziećmi cieniowe dioramy. Uczniowie mogli odbić swój cień jak Piotruś Pan.

Przez cały czas towarzyszyła dzieciom słoneczna pogoda, dzięki czemu mogły korzystać z licznych placów zabaw, jak park linowy czy karuzele. Największe wrażenie wywarło wśród uczniów zwiedzenie grobowca faraona. Tajemniczy świat władców Egiptu, pełen mrocznych komnat z mnóstwem tajemnic był wspaniałą dawką wiedzy o starożytnym Egipcie.

Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń.

Poznajemy język i kulturę Meksyku

We wtorek 1 października uczniowie klasy 2c gościli u siebie panią Deborah Jankiewicz Delgado, mamę naszej uczennicy Natalii. Pani Deborah rozpoczęła tym samym cykl spotkań z dziećmi z naszej klasy, w trakcie których przybliży nam język i kulturę swojego ojczystego kraju. Na pierwszym spotkaniu uczyliśmy się podstawowych zwrotów używanych na powitanie i pożegnanie oraz przedstawianie się. Na zakończenie próbowaliśmy zapamiętać słowa piosenki o tańczących na wietrze jesiennych liściach. Dziękujemy i czekamy z niecierpliwością na następne spotkanie!

 

Współpraca z WOPR

W poniedziałek 16 września odbyły się pierwsze zajęcia edukacyjne dla klasy „0” pt. „Wiem jak bezpiecznie zachować się nad wodą i potrafię udzielić pierwszej pomocy”. Zajęcia te mają na celu uświadomienie zagrożeń związanych z nieprzestrzeganiem zasad bezpiecznej kąpieli oraz nieprawidłowego korzystania ze sprzętu wodnego. Dzieci dowiedziały się jak należy zachowywać się przed, w czasie i po kąpieli. Zajęcia zostały przeprowadzone przez ratowników WOPR, którzy przedstawili dzieciom kwestie związane z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą. Po zajęciach dzieci otrzymały koszulki oraz książeczki edukacyjne. Kolejne zajęcia zostaną przeprowadzone na pływalni.

Wielka lekcja w-fu

W piątek 27 września uczniowie klas III, IV I V SP wzięli udział w Wielkiej lekcji wf-u w piłkę ręczną, zorganizowanej przez Ministerstwo Sportu, Orlen oraz Stowarzyszenie Razem dla Skierniewic. Nauczycielem tych wyjątkowych zajęć był bramkarz reprezentacji Polski Marcin Wichary, brązowy medalista Mistrzostw Świata w Katarze (2015) i najlepszy bramkarz Mistrzostw Świata w Hiszpanii (2013).

Uczniowie otrzymali pamiątkowe koszulki i pod okiem utytułowanego szczypiornisty wzięli udział we wspólnej rozgrzewce. Następnie obejrzeli pokaz freestyle futbolu w wykonaniu Kamila Drzewieckiego. Po emocjonującym występie przyszedł czas na rozmowę z gwiazdą i zbieranie autografów. Dzieci dowiedziały się m.in., że utytułowany medalista mistrzostw świata swoją przygodę z piłką ręczną rozpoczął właśnie w wieku szkolnym.

Następnie przyszedł czas na zadania sprawnościowe. Uczniowie zostali podzielenie na zespoły i wykonywali ćwiczenia i zabawy z elementami piłki ręcznej. Po zakończeniu strefy każdy uczestnik otrzymywał pieczątkę na ręce, która była przepustką do kolejnego wyzwania. Na zakończenie emocjonującego dnia dzieci otrzymały okolicznościowe dyplomy na pamiątkę tej wyjątkowej lekcji wf-u.

Klasyk w paradzie otwarcia Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw

W dniach 14-15 września 2019 roku odbywało się w Skierniewicach 42. Święto Kwiatów Owoców i Warzyw. Tradycyjnie oficjalne otwarcie obchodów święta, organizowanego w mieście od 1977 roku przez władze miasta Skierniewice we współpracy z Instytutem Ogrodnictwa, poprzedziła barwna parada pod hasłem „W rytmie natury”, podczas której nie mogło zabraknąć uczniów od Konarskiego. W tym roku Zespół Szkół im. Księdza Stanisława Konarskiego w Skierniewicach reprezentowały klasy siódme szkoły podstawowej oraz klasy pierwsze czteroletniego liceum ogólnokształcącego. Jako atrybut uczniowie nieśli słoneczniki – symbol światła nauki i mądrości.

Recykling w praktyce

W minionym tygodniu dzieci z klasy 2a uczyły się, jak dbać o środowisko oraz jak wykorzystać zużyte przedmioty tak, by nadać im drugie życie. Szczególnie skupiliśmy się na rozsądnym kupowaniu plastikowych rzeczy oraz produktów w plastikowych opakowaniach. Dlaczego to takie ważne? Bo nie każdy plastik nadaje się do powtórnego przetworzenia, plastiku nie przetwarza się ponownie w nieskończoność, a tony plastikowych odpadów zalegają i na wysypiskach, i w oceanach. Patrząc na nasze codzienne niezbędne minimum, czyli płyn do płukania, do kąpieli, szampon, wodę, czy mleko, okazuje się, że mamy pokaźne odpady w postaci plastikowych butelek. Dlatego też postanowiliśmy zrobić zabawkę zręcznościową po butelkach od mleka. Z butelki wycięliśmy tułów rekina, natomiast z pojemniczka od „Kinder-niespodzianki” zrobiliśmy rybkę. Rybka została połączona sznurkiem z naszym butelkowym rekinem i tak oto nadaliśmy butelce po mleku nowe znaczenie, zamieniając ją na super zabawkę do gier zręcznościowych.

 

Sukces Klasyka na egzaminach zewnętrznych

 

14 czerwca poznaliśmy wyniki egzaminów zewnętrznych. Po raz ostatni egzamin napisali gimnazjaliści, zaś ósmoklasiści mierzyli się ze swoim egzaminem po raz pierwszy. Z radością informujemy, że nasza szkoła osiągnęła sukces, gdyż uczniowie zdali egzamin gimnazjalny i ósmoklasisty na bardzo wysokim poziomie.

Egzamin ósmoklasisty składał się z trzech części: język polski, matematyka i język obcy. Wynik naszej szkoły przekracza o ponad dwadzieścia punktów procentowych wynik ogólnopolski. Szkoła Podstawowa im. Ks. St. Konarskiego okazała się także bezkonkurencyjna wśród wszystkich szkół skierniewickich, zajmując 1. miejsce.

O podobnym sukcesie mogą mówić nasi gimnazjaliści. Ze wszystkich części: język polski, historia i wos, matematyka, przedmioty przyrodnicze i język obcy nie tylko znacznie przekroczyli średnią ogólnopolską, ale też najlepiej wypadli w mieście Skierniewice.

Gratulujemy naszym absolwentom i życzymy dostania się do wymarzonego Liceum.

Dzień głośnego czytania

Dzień głośnego czytania ma wieloletnią tradycję. W Polsce został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jak co roku w bibliotece szkolnej we wtorek 1 października uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej uczestniczyli w ogólnopolskim czytaniu. W świat baśni Hansa Christiana Andersena pt. „Calineczka” uczniów przeniosła pani wicedyrektor Magdalena Wesołowska.  Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania zadawane przez panią wicedyrektor. Celem akcji było promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

 

Pożegnanie klas ósmych

We wtorek 18 czerwca uczniowie klas VIII Szkoły Podstawowej przygotowali uroczystość pożegnalną, na której dziękowali dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły za lata nauki. W pierwszej odsłonie uczniowie zaprezentowali część artystyczną, w której pokazali swoje talenty. Były piosenki, taniec, film, wspomnieniowe zdjęcia, które pokazywały jak na przestrzeni ośmiu lat z siedmioletnich dzieci przekształcili się w dojrzałą młodzież. W drugiej części uczniowie wręczyli nauczycielom i pracownikom szkoły kwiaty i kosze słodyczy, dziękując w ten sposób za trud włożony w ich wychowanie. Były także podziękowania ze strony rodziców i wychowawców. Uroczystość podsumował ksiądz dyrektor Piotr Karpiński. Życzył młodzieży dobrego wyboru liceum, które sobie wymarzyli i spełnienia marzeń. Ksiądz dyrektor pogratulował także rodzicom i podziękował za wybór naszej szkoły.

Zdrowe kolorowe kanapki

W czwartek 3 października uczniowie klas 2b i 2c przygotowywali zdrowe i kolorowe kanapki. W ich przygotowanie zaangażowali się także rodzice, zaopatrując dzieci w zdrowe artykuły spożywcze. Uczniowie z entuzjazmem zabrali się do pracy. Wspólny posiłek stworzył możliwość rozmowy na temat znaczenia zdrowego odżywiania oraz spożywania najważniejszego posiłku dnia, jakim jest śniadanie. Uczniowie poznali najnowszą piramidę żywienia dla dzieci, zasady zdrowego odżywiania się oraz przypomnieli sobie reguły zachowania się przy stole. Dzieci wymieniły się też uwagami na temat porannych posiłków w ich własnych domach.

Po takim śniadaniu nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Uczniowie nabrali dużo energii i mocy, aby sprostać obowiązkom szkolnym. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna dla najmłodszych na temat zdrowego odżywiania.

Przyjemne z pożytecznym

We wtorek 18 czerwca, w ostatnim dniu zajęć szkolnych, dzieci z klasy 0 i klas pierwszych zostały zaproszone do lodziarni „Lody naturalne na Widoku” na degustację lodowych deserów. Dzieci mogły dowiedzieć się, z jakich składników wykonuje się zdrowe i naturalne lody. Mogły obserwować, jak wykonuje się gofry i jakie składniki można do nich dodać. Ostatni dzień w szkole był nie tylko super smaczny, ale i bardzo pouczający. Uczniowie dowiedzieli się, że to co jest smaczne, nie zawsze oznacza, że jest zdrowe. Kupując produkty spożywcze musimy zwracać uwagę na ich skład i unikać wszelkich szkodliwych barwników.

 

Strona 1 z 17